Schemat postępowania:
1. Wymagania Architekta.
2. Wymagania normowe.
3. Analiza i wybór rozwiązań.
4. Projektowanie układów.
5. Optymalizacja.
6. Sporządzenie dokumentacji.
Opis techniczny do projektu budowlanego powinien określać:
"7) Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła." §133 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Projekt instalacyjny
Zgodnie z projektem architektonicznym, uprawniony projektant instalacji elektrycznych wykonuje projekt instalacji wewnętrznej. Niewielkim nakładem kosztów stworzyć można nowoczesny układ sterowania np. światłem, co w sposób niebagatelny wpływa na oszczędność pracy energii elektrycznej. Projekt obejmuje także instalacje teletechniczne takie jak alarmowa, telefoniczna, RTV/SAT, komputerowa. Ponadto układ może zostać wyposażony w urządzenia do czerpania energii ze źródeł odnawialnych. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala znacząco ograniczyć koszt cyklicznych rachunków za energię.
Dla komfortowego użytkowania obiektu podstawowe znaczenie ma możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach. Dlatego też zaprojektowanie wydajnego i oszczędnego źródła ciepła to zakres projektu sporządzany przez uprawnionego projektanta instalacji grzewczych i sanitarnych. Zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, ogrzewanie podłogowe, ścienne, nadmuchowe, tradycyjne, to zagadnienia wpływające na koszt użytkowania obiektu. Dlatego też do każdego projektu proponowane są Inwestorowi rozwiązania alternatywne, jako główne bądź uzupełniające. Zużycie energii na cele regulacji temperatury to nie tylko okres grzewczy. W obecnych czasach coraz częściej występuje potrzeba schładzania pomieszczeń w okresie letnim. W związku z tym projekt może przewidywać odpowiednią instalację klimatyzacyjną.
Prawidłowe zaprojektowanie instalacji domowych gwarantuje komfortowe użytkowanie obiektu. Istotne jest zapewnienie współdziałania poszczególnych układów z uwzględnieniem architektury, zagospodarowania terenu, drzewostanu. Tylko projektując budynek jako jeden "organizm", uzyskać można zadowalające efekty. Dlatego zawsze analizuje się możliwość korzystania między innymi z następujących rozwiązań:
- panele fotowoltaiczne,
- kolektory słoneczne,
- pompy ciepła,
- wentylacja z odzyskiem ciepła.
Po więcej informacji z zakresu odnawialnych źródeł energii zapraszamy do działu ecoosDOM